Funkcje programowe optymalizerki OWD-1600
Zmienna wysokość pracy piły
Z poziomu oprogramowania wpisujemy na jaką wysokość ma wysuwać się piła podczas cięcia. Zmniejszenie wysokości pracy piły powoduje znaczne przyspieszenie cyklu cięcia.
Receptury
Powtarzające się zestawy list cięć, możemy zapisywać w pamięci w postaci formuł. Zapisujemy nie tylko listę długości elementów i ich ilości, ale również numery segregatorów, parametry cięcia (prędkości piły, popychacza, podrzutu), parametry optymalizacji. Receptury, w których określiliśmy ilości listew różnych długości (w przypadku kiedy receptura jest np. listą elementów 1 mebla), możemy wgrywać z określeniem krotności. Pozwala to na uniknięcie błędów przy wpisywaniu długich list cięć i skraca czas rozpoczęcia pracy.
Przycięcie początku
Definiujemy stałą wartość przycięcia początku w mm. Jeśli listwa, którą operator podaje ma wadę większą niż zadana stała wartość przycięcia początku, wystarczy kredką fluoroscencyjną zaznaczyć gdzie kończy się ta wada. Maszyna pominie przycięcie początku i wytnie w miejscu zaznaczenia i rozpoczyna optymalizację z tego miejsca. Wartość przycięcia początku jest edytowalna.
Dopuszczalny odpad
W programie optymalizacyjnym możemy wybrać wielkość dopuszczalnego odpadu w dziesięciu stopniach. Osobno dla pierwszej i drugiej klasy. Jeśli ustawimy wartość tego parametru na 0, wówczas maszyna będzie wycinała więcej krótkich listew z listy cięcia, aby jak najszczelniej wypełnić odcinki między wadami i wyprodukować jak najmniej odpadu. Jeżeli ten parametr będzie miał większą wartość, wówczas maszyna wybierze z listy więcej długich elementów koszem większego odpadu.
Cięcie wszystkich kresek
Wyłączenie tej funkcji spowoduje pomijanie cięcia tam gdzie to nie jest to konieczne, w efekcie maszyna tnie szybciej i oszczędza piłę.
Poszerzanie markerów
Określamy przesunięcie cięcia do środka wady o zadaną długość osobno dla lewej i prawej strony. Funkcja szczególnie przydatna i opłacalna przy optymalizacji drogich gatunków drewna. Powoduje znaczne zmniejszenie ilości odpadów.
Zaawansowane statystyki
Istnieje możliwość rozszerzenia programowego o rozbudowane statystyki. Zawierają one informacje o: czasie pracy maszyny na wszystkich zmianach (czas pracy maszyny liczony jest jedynie podczas pracy popychacza – oznacza to, że znamy realny czas pracy), ilości listew w poszczególnych długościach, wyliczenia procentowe wykorzystania materiału (ilość odpadu). Jest możliwość przesyłania statystyk na dowolną ilość komputerów klienta.
Serwis zdalny
Po zainstalowaniu modemu serwis Metal-Techniki ma możliwość zdalnego łączenia się z optymalizerką w celach diagnostycznych, serwisowych. W razie konieczności możemy zdalnie dokonywać zmian ustawień zaawansowanych maszyny, do których klient nie ma dostępu.
Test optymalizacji
Doklejanie odpadu z lepszej klasy do gorszej klasy (drugiej lub trzeciej) jakości
Jeżeli przejście z pierwszej do drugiej klasy jakości odbywa się bez wady pomiędzy klasami (np. oflis), wówczas odpad z pierwszej klasy nie zostanie odcięty przed rozpoczynającą się gorszą klasą, lecz zostanie wydłużony odcinek gorszej klasy o ten nieodcięty odpad, którego jakość jest lepsza niż jakość materiału w drugiej czy trzeciej klasie.
Opcje sortowania
Standardowo maszyna dostarczana jest wraz ze stołem sortującym z pięcioma wybijakami. Przy wpisywaniu kolejnych długości w liście cięć możemy zdefiniować, który wybijak ma daną długość wybić na blat magazynujący. Dostępne są następujące tryby wybijania: pojedynczy; na przemian, gdy dany wymiar jest produkowany w dużej ilości, możemy wybijać go na przemian na dwóch różnych wybijakach, aby nie zapełnić w krótkim czasie miejsca na blacie magazynującym; zdublowany, długie elementy możemy wybijać dwoma wybijakami jednocześnie, aby uniknąć krzyżowania się materiału.
Odwrócenie kolejności optymalizacji
Funkcja przydatna przy cięciu w pakietach. Standardowo maszyna po optymalizacji układa cięcie wg malejącej długości, pozycjonując odpad na końcu listwy. Przy podawaniu materiału w pakiecie popychacz, który pcha pakiet od tyłu w wyniku przyspieszenia przy starcie wyrównuje pakiet. Deski w pakiecie maja różne nadmiary długości ponieważ zostały zazwyczaj wycięte z różnych kłód i może to spowodować błędy przycięcia początku i w efekcie zmarnowanie materiału. Użycie tej funkcji powoduje przesunięcie cięcia odpadu na początek pakietu. W tym przypadku definiujemy przycięcie końca, czyli przy popychaczu.
Opcjonalny program specjalny „Rustical”.
Producenci mebli ekskluzywnych często potrzebują pewne cechy drewna wyeksponować. Aby jednak zachowana była estetyka te cechy (zdrowe sęki, zawoje i inne) nie mogą zostać przecięte, ani nie mogą znajdować się zbyt blisko początku i końca listwy. Do tego służy ten program. Zamiast drugiej klasy jakości klient otrzymuje strefę, w której może „zamknąć” pożądaną cechę drewna i wkomponować ją w wynikające z optymalizacji listwy z listy cięcia. Operator definiuje minimalną odległość cięcia od strefy z jej lewej i prawej strony. Nowością i znacznym ułatwieniem jest fakt, że tą strefę znaczymy jak drugą klasę, tą samą kredką, którą znaczymy wady. Konkurencyjne rozwiązania wymagają użycia kredki innego koloru niż ta do znaczenia wad. Komplikuje to i spowalnia pracę operatora.