SZLIFIERKA PRZELOTOWA SP-300, SP400, SP450, przeznaczone do strukturyzacji drewna, czyli jego postarzania.
Szlifierki posiadają trwałe wrzeciona z silnikami z zapasem mocy oraz stosunkowo dużą prędkość obrotową wraz z płynną regulacją obrotów. Na solidnym korpusie szlifierek zamocowany jest stół transportowy z płynną regulacją prędkości posuwu taśmy transportowej. Te wszystkie czynniki pozwalają przy produkcji deski podłogowej uzyskać żądany efekt końcowy postarzonego drewna.
Szlifierki SP występują w opcjach jedno, dwu, trzy lub cztero wrzecionowych.
Prosta budowa pozwala na łatwą obsługę. Pierwsze wrzeciono najczęściej wyposażone jest w miedziowaną metalową szczotkę z drutu prostego, karbowanego lub plecionego. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie odpowiednio płytkiej lub głębokiej struktury w różnych rodzajach drewna. Na drugim wrzecionie została zamontowana szczotka wykonana z tworzywa sztucznego (tynex, abralon) zalane proszkiem ściernym o zadanej granulacji. Daje to możliwość uzyskania gładkiej, wyszlifowanej powierzchni, która jest przygotowana do woskowania, olejowania czy lakierowania.
Regulacji wysokości poziomu roboczego głowic oraz docisków dokonujemy indywidualnie dla każdego zespołu obróbczego za pomocą kół ręcznych wyposażonych w liczniki wysokości. Dodatkowo maszynę można wyposażyć w zespół czyszczący.
Po przejściu elementu przez wszystkie zespoły robocze otrzymujemy elementy oszlifowane, ale niepozbawione pyłu, dlatego też na końcu maszyny można zamontować dodatkowo zespół czyszczący wyposażony w wał szczotkowy, który odkurza ostatecznie element.
Szlifierka SP z trzecim wrzecionem wyposażonym w szczotkę szlifującą wraz z wymienialnym systemem materiałów ściernych, wydobywa znacznie lepsze walory powierzchni drewnianych. Szlifierkę można szybko przekonfigurować do procesów szlifowania międzyoperacyjnego, od pierwszego lakierowania czy olejowania drewna, do wtórnego.
O postarzaniu drewna pisaliśmy na Drewno.pl
POSTARZANIE DREWNA
Działa jako szlifierka do drewna i materiałów drewnopochodnych wymagających niskiej prędkości obrotowej wrzeciona oraz jako maszyna do strukturyzacji drewna. Możemy używać narzędzi o różnych średnicach, uzyskując odpowiednią prędkość obwodową narzędzia (przeliczaną w m/s). Płynna regulacja obrotów wrzecion z odczytem cyfrowym sprawia, że urządzenie staje się wielofunkcyjne z możliwością zastosowania różnych narzędzi szlifierskich