Robot do zbijania palet drewnianych – zbijarka do palet

Zrobotyzowane stanowisko do zbijania palet

W skład  tego zestawu wchodzi: robot przemysłowy, dedykowany chwytak umożliwiający zamontowanie od 2 do 9 gwoździarek oraz stół obrotowy. Na stole obrotowym możliwy jest montaż wymiennych szablonów w zależności od typu zbijanych palet drewnianych. Zbite palety drewniane odkładane są na przenośnik rolkowy. Całe stanowisko jest wygrodzone.

  • obsługa różnych typów palet (euro, budowlane, chemiczne);
  • zbijanie niestandardowych palet na życzenie klienta – od 700mm/700mm do
    2200mm/1200mm;
  • robot wyposażony w 2 do 9 gwoździarek, co maksymalizuje wydajność
    stanowiska – do 800 palet/8 godzin;
  • zbite palety układane w stosach do 3 metrów wysokości;
  • łatwy w obsłudze system dodawania i modyfikacji schematów zbijania;
  • modyfikowalne lub wymienne szablony, ułatwiający pracę operatora;
  • zdalne wsparcie inżynierów BIAP;
  • automatyczny wyjazd gotowego stosu;
  • zintegrowany system bezpieczeństwa;
  • każde rozwiązanie dobrane pod indywidualne potrzeby klienta.

Roboty przemysłowe umożliwiają szybką i precyzyjną pracę w warunkach przemysłu drzewnego. Producenci robotów gwarantują szeroki zakres udźwigów, (nawet ponad 300kg) i precyzję ruchu rzędu ułamków milimetrów. Dzięki tym parametrom oraz solidnej konstrukcji robot przemysłowy jest maszyną, którą może wytrzymać długie lata ciężkiej pracy. W zakresie robotów BIAP jest certyfikowanym partnerem firm ABB oraz Astor (roboty Kawasaki).

Stół z modyfikowalnym szablonem umożliwia łatwe przezbrajanie maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator może szybko przygotować układ do produkcji palet z innego schematu zbijania.
Szablon jest podzielony na 2 części. Z jednej strony operator układa kostki oraz deski podłużnic
druga część umożliwia ułożenie całej palety.
Poprzez szablon można regulować odległości między deskami, kostkami, rozmieszczenie podłużnic I geometrię kostek.
Poniżej stołu instalowany jest skaner bezpieczeństwa, który aktywuje swoje funkcje w trakcie obrotu stołu. Takie rozwiązanie zapewnia ochronę pracownika przed ruchomymi elementami maszyny.

Chwytak z gwoździarkami spełnia dwie funkcje. W trakcie zbijania robot doprowadza odpowiednie pistolety do miejsc wbicia. Każda z gwoździarek na chwytaku jest wyposażona w magazynki jumbo (900 gwoździ), dzięki czemu można pracować dłużej bez przestojów na wymianę wkładów. Gwoździarki zainstalowane są na sprężynach tłumiących siły działające na układ, a więc wydłużających cykl życia maszyny.

Drugą częścią narzędzia jest chwytak widłowy. Gdy paleta jest zbita, robot podjeżdża pod nią i wsuwa widły, następnie zaciska je za pomocą pneumatyki. Dzięki takiemu chwytakowi robot może przenosić długie oraz ciężki palety ze znacznymi precyzją i szybkością.

Miejscem, w którym operator przygotowuje schematy zbijania jest panel operatorski. Na panelu wybiera się dany typ palety (np. chemiczna lub budowlana) oraz orientację desek na blacie (pionowe lub poziome). Modyfikuje się również wymiary całej palety (długość, szerokość, wysokość), a także geometrię poszczególnych elementów (wymiary kostki, desek, rozmieszczenie desek). Dzięki interfejsowi graficznemu operatorzy po krótkim przeszkoleniu mogą w szybki sposób budować nowe schematy zbijania oraz modyfikować stare. Całość jest w języku polskim, co dodatkowo ułatwia korzystanie.

Gotowe palety są układane przez robota na przenośniku. Wysokość stosu jest dobierana pod konkretne wymogi klienta i może mieć nawet 3 metry. Po odłożeniu ostatniej palety w stosie całość jest transportowana przenośnikiem poza obszar stanowiska, gdzie może zostać odebrana przez wózek widłowy. Po wyjeździe gotowego stosu palet robot układa nowe wyroby, więc w trakcie oczekiwania na odbiór produkcja się nie zatrzymuje.